Hydrolaty – czym są i jak stosować hydrolat? 0
Hydrolaty – czym są i jak stosować hydrolat?

Jak stosować hydrolat? Wody roślinne – naturalne hydrolaty w pielęgnacji skóry

 

Hydrolaty to coraz szersza i coraz popularniejsza kategoria produktów kosmetycznych. Zazwyczaj spotykamy je w ciemnych, szklanych buteleczkach ze spryskiwaczem. Występują w wielu wariantach zapachowych. Często jednak ich aromat jest mocno roślinny i surowy. Daleko im więc do produktów perfumeryjnych. Do czego służą? Jak je stosować? Jaki rodzaj wybrać? Czy mogą pomóc w pielęgnacji naszej skóry?

 

W poniższym artykule poznasz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania:

  • Czym są hydrolaty roślinne?
  • Jakie mają właściwości kosmetyczne?
  • W jaki sposób najlepiej je stosować?
  • Kto może ich używać?
  • Jak znaleźć ulubiony hydrolat?

 

Czym są hydrolaty i na czym polega destylacja?

Hydrolat to woda zawierająca esencję z danej rośliny. Powstaje w wyniku destylacji jej części (łodygi, liści, kwiatu) parą wodną. W swoim składzie zawiera czystą wodę oraz elementy botaniczne. Znajdziemy w nim również niewielkie ilości olejków.

Destylacja to nic innego, jak odparowanie i skroplenie esencji botanicznej. Wydobywa najcenniejsze składniki rośliny. Zawierają one moc witamin i mikroelementów w skoncentrowanej formie. W powstałym w tym procesie hydrolacie nie zawierają się konserwanty. Aby jak najdłużej zachować jego świeżość, należy przechowywać go w chłodnym i zacienionym miejscu.

 

Hydrolaty do twarzy a olejki eteryczne

Wody roślinne i olejki powstają w wyniku tego samego procesu. Olejek jest jego najbardziej skoncentrowanym produktem. Często bezpośrednio użyty na skórę może wywoływać poparzenia i drażnić ją. Olejki z uwagi na swoją koncentrację zazwyczaj przed użyciem potrzebują rozcieńczenia. Hydrolat to natomiast faza wodna, zawierająca już rozcieńczone składniki botaniczne. Jego działanie jest takie samo lub bardzo zbliżone do działania olejku. Z uwagi na bardziej przystępną formę, hydrolaty możesz stosować bezpośrednio na skórę. Zapewnia to wygodę i łatwość pielęgnacji bez utraty na skuteczności działania.

 

[product id="1996, 83, 6328"]

 

Jak stosować hydrolat? Spryskaj twarz, ciało i włosy

Jest to produkt przeznaczony głównie do spryskiwania twarzy. Najlepiej stosować go bezpośrednio na skórę. Jeśli chcesz, możesz również zwilżyć nim wacik. Niektóre hydrolaty mogą być używane również do całego ciała czy włosów. Hydrolaty doskonale odświeżają i w tym celu możesz je stosować wielokrotnie w ciągu dnia. W zależności od potrzeb, możesz używać ich zarówno na gołą skórę jak i na twarz pokrytą makijażem. Świetnie sprawdzą się również przy aplikowaniu innych, domowych kosmetyków. Możesz używać ich do zwilżania nałożonej na twarz glinki lub maseczki. Dzięki temu spowolnisz jej wysychanie.

 

Woda kwiatowa jako tonik do twarzy

Coraz częściej używamy hydrolatów jako zamienników toniku. Czy słusznie? Naszym zdaniem – jak najbardziej! Tego typu produkty zaaplikowane bezpośrednio na twarz dostarczają jej mocy składników odżywczych w delikatnej formie. Są łagodniejsze od toników i równie skuteczne. W zależności od rodzaju, mogą łagodzić podrażnienia czy też koić zaczerwienienie. Sprawdzają się również przy regulowaniu pracy gruczołów łojowych. Dodatkowo zmiękczają skórę i przygotowują ją do dalszych etapów pielęgnacji.

 

Jak tonizować twarz wodnym hydrolatem? Wskaźnik pH

Zadaniem toników jest między innymi wyrównanie pH skóry. Tę rolę również świetnie spełni opisywany tutaj rodzaj produktu. Hydrolaty posiadają pH neutralne dla skóry, o wysokości 5,5. Aby stonizować skórę wystarczy spryskać nim twarz i pozostawić do wyschnięcia. Czynność tę w zależności od preferencji możemy powtarzać nawet kilka razy dziennie. Twarz tonizować warto jednak przede wszystkim rano i wieczorem. Regularność pielęgnacji pozwoli w krótkim czasie zauważyć korzystny wpływ naturalnych ekstraktów.

 

Czy istnieje odpowiedni hydrolat dla każdego typu cery?

Działanie danego produktu zależy od znajdujących się w nim składników. Choć istnieją preparaty o uniwersalnych właściwościach, np. przeciwbakteryjnych lub kojących, najlepszym rozwiązaniem jest dobranie kosmetyku do potrzeb naszej skóry. Inne działanie korzystnie wpłynie na cerę dojrzałą, zmęczoną i suchą. Inne natomiast na cerę trądzikową i przetłuszczającą się. Wybierając produkt kierujmy się własnymi potrzebami i sprawdźmy, jakie składniki najlepiej wpływają na typ naszej cery.

 

Jak wybrać rodzaj hydrolatu?

Jest to zazwyczaj produkt jednoskładnikowy. Oznacza to, że oprócz wody znajduje się w nim esencja jednego typu rośliny. Poszukując informacji o działaniu danego produktu sprawdźmy więc, jakie kosmetyczne właściwości wykazuje owa roślina. Dzięki temu dokładnie poznamy wszystkie jego korzystne działania i możliwe zastosowanie.

 

Jakie są właściwości hydrolatów?

Hydrolaty wykazują szereg dobroczynnych właściwości. Działają zarówno na skórę ciała, twarzy jak i włosy. Wśród ich licznych zalet możemy wyróżnić.:

  • Działanie antybakteryjne.
  • Regulowanie wydzielania sebum.
  • Łagodzenie podrażnień i obrzęków.
  • Przyspieszanie gojenia i regeneracji.
  • Wzmacnianie naczynek.
  • Działanie antyseptyczne.
  • Nawilżanie i zmiękczanie skóry.
  • Wyrównywanie pH cery.
  • Wzmacnianie cebulek włosów.
  • Pomoc w leczeniu łupieżu.
  • Ujednolicanie kolorytu skóry.
  • Działanie antytrądzikowe.

 

hydrolaty-do-twarzy

 

Jaki hydrolat wybrać do codziennej pielęgnacji?

Odpowiednio dobrany, naturalny hydrolat stosowany każdego dnia w korzystny sposób wpłynie na stan naszej cery. Aby móc wybrać właściwy dla nas produkt, zapoznajmy się z jego działaniem. Ważna jest również świadomość tego, jaki typ cery posiadamy. Nie każdy kosmetyk sprawdzi się równie dobrze na naszej twarzy lub włosach. Jak zawsze w naturalnej pielęgnacji stawiajmy na jakość i wybierajmy tylko sprawdzone produkty. Czytajmy składy i poszukujmy kosmetyków bez zbędnych dodatków i sztucznych konserwantów.

 

Polecamy hydrolaty dla każdego rodzaju cery

Najskuteczniejszy kosmetyk to ten idealnie dobrany do naszej skóry i jej problemów. W dalszej części tekstu przedstawimy nasze propozycje dla najczęściej spotykanych cer. Jeśli poszukujesz dodatkowej pomocy, śmiało, napisz do nas. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i pomożemy w doborze najlepszego produktu. :)

 

Mgiełka do twarzy o działaniu przeciwzapalnym

Cera trądzikowa najczęściej spotykana jest u osób nastoletnich, choć nie tylko. Zmiany skórne na tle bakteryjnym mogą występować na każdej części ciała, również u osób dorosłych. Mgiełka do twarzy i ciała o działaniu przeciwbakteryjnym z powodzeniem pomoże w ich leczeniu. Odpowiednio dobrany produkt używany systematycznie, przyniesie oczekiwane rezultaty w ciągu kilku dni.

 

Hydrolat z kocanki

Jest jedną z naszych propozycji dla cery trądzikowej. Wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Pomaga również w leczeniu trądziku różowatego. Dodatkowo nawilża i wzmacnia naczynka. Może być stosowany na twarz i całe ciało. Użyty po depilacji, niweluje wrastanie włosków.

Cerze trądzikowej polecamy także.:

  • Kawę – dodatkowo pobudza i dodaje energii.
  • Dynię i pomarańczę – to również składnik antyoksydacyjny, opóźniający starzenie się skóry.
  • Miętę – oprócz właściwości antybakteryjnych, łagodzi objawy alergii.

 

[product id="5013, 6132, 6326"]

 

Hydrolat z lawendy do cery tłustej

Nadmierne przetłuszczanie się cery dotyczy szerokiego grona osób. Powodem mogą być uwarunkowania genetyczne, zmiany hormonalne czy też błędy w pielęgnacji. Nadprodukcja sebum skutkuje świeceniem się twarzy. Może także prowadzić do zapychania się porów. To z kolei przyczynia się do powstawania zmian na tle trądzikowym. Cerom tłustym polecamy m. in. hydrolat lawendowy.

 

Hydrolat lawendowy

Jest to produkt antyseptyczny, pomaga uregulować pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo relaksuje i uspokaja cerę. Jego zapach pozytywnie wpływa na nastrój, wprowadza w stan odprężenia. Lawenda doskonale sprawdzi się także zastosowana przed snem. Ponadto wspomaga gojenie i niweluje obrzęki.

Oprócz lawendy, cera przetłuszczająca się doceni również działanie:

  • Lauru – oczyszcza, ściąga i zmiękcza skórę.
  • Sosny – wygładza i ogranicza świecenie się cery.

 

[product id="4365, 82, 6134"]

 

Który hydrolat działa kojąco i łagodzi wrażliwą skórę?

Wrażliwość na dotyk i liczne substancje kosmetyczne również może być wynikiem błędów w pielęgnacji. Jej powodem może być jednak także szeroka lista odmiennych przyczyn. W pielęgnacji cery delikatnej, kluczem jest lekkość i minimalizm. Zrezygnujmy z produktów o intensywnym działaniu i drażniącym składzie. Jeśli chcemy wypróbować działania hydrolatu, sięgnijmy po produkt z różą damasceńską.

 

Hydrolat różany a hydrolat z róży damasceńskiej

Warto mieć na uwadze, że nie każdy produkt określony jako różany będzie miał w składzie damasceńską różę. Jeśli decydujemy się na produkty zawierające ten cenny składnik, sprawdźmy, czy na pewno znajduje się on na liście INCI wybranego kosmetyku. Rosa Damascena wykazuje działanie regulujące i nawilżające. Delikatnie pielęgnuje skórę, nie obciążając jej. Jest dobrym wyborem dla cer wymagających uważnego traktowania.

Podobne działanie wykazują.:

  • Rumianek – uspokaja cerę, zmiękcza i nawilża.
  • Lipa – niweluje czerwienienie, pomaga w regeneracji.

 

[product id="4119, 77, 4116"]

 

Aby złagodzić zaczerwienienia sięgnij po hydrolat z oczaru

Czerwienienie skóry może dotyczyć zarówno cer wrażliwych, jak i tych o całkowicie odmiennych cechach. Często jest objawem zbyt intensywnego działania danych produktów kosmetycznych. Może być też odpowiedzią organizmu na stres lub wynikać ze zmian hormonalnych czy alergii. Aby uspokoić czerwieniącą się skórę, warto wybrać produkt zawierający ekstrakt z oczaru wirginijskiego.

 

Hydrolat oczarowy

Znany jest ze swych właściwości uspokajających i regenerujących. Harmonizuje cerę, wprowadzając ją w stan ukojenia. Delikatnie nawilża i zmiękcza, wspomaga regenerację.

Podobne działanie przyniesie stosowanie hydrolatu:

  • Borowinowo-lipowego – dodatkowo działa przeciwbakteryjnie.
  • Z białej róży – jest delikatny, regenerujący i odświeżający.

 

[product id="1893, 4117, 1327"]

 

Poznaj hydrolaty świetnie wpływające na włosy

Odpowiednio dobrane hydrolaty stosowane mogą być również na powierzchnię włosów a także skórę głowy. Wygładzają łuskę włosa, nadają włosom blask i sprężystość. Mogą także przeciwdziałać puszeniu się. Jeśli chcemy skorzystać z naszego hydrolatu w celu pielęgnacji włosów, upewnijmy się, że taki sposób użycia będzie dla nas bezpieczny. Nie każdy botaniczny ekstrakt korzystanie wpłynie na włosy i skalp. Sięgajmy po sprawdzone i polecane produkty. Jednym z nich jest rozmaryn.

 

Hydrolat rozmarynowy

Jest to zdecydowanie jeden z preparatów o mocnym, charakterystycznym zapachu. Korzystnie wpływa na włosy i pomaga w pielęgnacji skóry naszej głowy. Zastosowany na skalp wzmacnia cebulki włosów ograniczając wypadanie. Ponadto przyspiesza porost i pomaga leczyć problem łupieżu.

 

Wcierka do włosów i skóry głowy

Naturalne wcierki do włosów mogą mieć także postać hydrolatu. Zastosowane na skalp pomagają ograniczyć przetłuszczanie się włosów. Harmonizują gruczoły łojowe, nie podrażniając skóry. Regularne stosowanie może w korzystny sposób trwale wpłynąć na stan włosów i skóry skalpu.

 

Hydrolat z czystka

To kolejny produkt rekomendowany do wspomagania leczenia łupieżu. Jest delikatny dla skóry i skutecznie niweluje nieprzyjemny problem. Nawilża i regeneruje, harmonizując pracę gruczołów łojowych. Jako wcierkę warto aplikować go np. co drugi dzień.

 

[product id="2889, 4118, 4115"]

 

Gdzie kupić hydrolat?

Wybierając spośród szerokiej oferty hydrolatów kierujmy się ich składem. Z uwagi na brak konserwantów, część producentów konserwuje swoje preparaty za pomocą alkoholu. Jeśli posiadamy cerę wrażliwą, wybierajmy kosmetyki bez tego dodatku. Znajdziemy je w sklepach z naturalną pielęgnacją. Kupując w naszym sklepie dodatkowo zyskasz profesjonalne doradztwo. :) Zapraszamy do kontaktu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter
Zapisz się do newslettera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy!
Submit
Produkty tygodnia
Żel do higieny intymnej -  przyspieszający procesy regeneracyjne 250ml Shelee
Żel do higieny intymnej - przyspieszający procesy regeneracyjne 250ml Shelee

34,00 zł

Cena regularna: 40,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
 Vera Young Świeca zapachowa PLUM & PATCHOULI Grand 380g
Vera Young Świeca zapachowa PLUM & PATCHOULI Grand 380g

99,00 zł

Cena regularna: 119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.
Mikrodermabrazja owocowa z Kordunem  Ekomania Lab 125 ml
Mikrodermabrazja owocowa z Kordunem Ekomania Lab 125 ml

59,00 zł

Cena regularna: 69,00 zł

Najniższa cena: 69,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl