Naturalne olejki eteryczne do aromaterapii – wybieramy olejki zapachowe do domu 0
Naturalne olejki eteryczne do aromaterapii – wybieramy olejki zapachowe do domu

Naturalne olejki zapachowe do domu. Sprawdź, jak używać olejków eterycznych w aromaterapii

 

Dzięki domowej aromaterapii z łatwością możesz samodzielnie korzystać z terapeutycznej mocy zapachów. Sprawdź, jak najlepiej wykorzystać właściwości olejków eterycznych. Dowiedz się, jakie zapachy działają uspokajająco a które skutecznie oczyszczą powietrze. Wybierz nuty najlepiej dostosowane do Twojego nastroju. Poznaj proste sposoby na domową pracę z zapachami.

 

W poniższym artkule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.:

  • Czym różnią się olejki zapachowe od eterycznych?
  • Które z nich warto stosować w swoim domu?
  • Jak używać naturalnych, pachnących olejków?
  • Czym kierować się przy wyborze zapachów?

Naturalne olejki eteryczne a olejki zapachowe

Choć często używane zamiennie, określenia te opisują zupełnie inny rodzaj produktów. Czym się różnią?

  • Olejki eteryczne to skoncentrowane esencje składników pozyskanych z roślin. Zawierają moc witamin, tłuszczów nienasyconych i minerałów. Pozyskuje się je w procesie destylacji parą wodną danej części rośliny. Wykazują szeroki zakres właściwości pielęgnacyjnych. Zachowują właściwy dla danej rośliny zapach. Z uwagi na wysoką koncentrację, większość z nich nie może być bezpośrednio stosowana na skórę. W tym celu wymagają uprzedniego rozcieńczenia olejem roślinnym.
  • Olejki zapachowe są natomiast produktami syntetycznymi. Nie zawierają żadnych, dobroczynnych elementów. Ich jedyną wartością jest sztucznie wytworzony zapach. Są dużo tańsze niż olejki naturalne. Dostępne są również opcje zawierające gotowe kompozycje zapachowe.

Jak używać olejków eterycznych w domu?

Olejki eteryczne znajdują zastosowanie przede wszystkim w terapii zapachowej. Sfera ta wykorzystuje terapeutyczne właściwości aromatów. Pozwala na skuteczne odprężenie ciała i umysłu, poprawę snu lub uporanie się z lękiem.

Stosowanie olejków eterycznych zazwyczaj jednak skupia się na korzystaniu z dobrodziejstw ich właściwości pielęgnacyjnych. Mogą być dodawane do kąpieli, wykorzystywane w procesie inhalacji lub podczas masażu. Skutecznie pomagają zwalczać problemy skórne, takie jak trądzik lub podrażnienia. Niektóre z nich działają antybakteryjnie lub antyoksydacyjnie. Mogą wspomagać uszczelnianie naczynek, udrażniać drogi oddechowe lub działać przeciwbólowo.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat olejków, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu. Poznasz w nim sposoby na domowe wykorzystanie olejków. Dowiesz się, jakie właściwości wykazują niektóre z nich.:

NATURALNE OLEJKI ETERYCZNE NIE TYLKO DO AROMATERAPII

W okresie letnim olejki przyjdą nam z pomocą m.in jako odstraszacze insektów. Dodatkowo skutecznie uśmierzą ból i uczucie swędzenia po ukąszeniu. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jaki olejek wybrać podczas letnich wakacji nad jeziorem lub leśnego spaceru.:

NATURALNE SPOSOBY NA KLESZCZE I KOMARY

 

[product id="5103,4249,4248"]

Czym jest aromaterapia?

Jest to metoda terapeutyczna z wykorzystaniem zapachów. Nie od dziś wiadomo, że ciało i umysł funkcjonują wspólnie, wzajemnie na siebie oddziałując. Zaburzona praca układu nerwowego może skutkować wieloma chorobami psychosomatycznymi. Objawiają się one na wiele różnorodnych sposobów. Często towarzyszy im ból, bezsenność, kołatanie serca, zaburzona perystaltyka jelit, niepokój lub rozdrażnienie. Powodem rozregulowania pracy układu autonomicznego może być przewlekły stres, przebodźcowanie, trauma i wiele innych czynników. Taki stan w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia chorób zagrażających zdrowiu i życiu. Odpowiednie zadbanie o dobrostan psychiczny to nieodłączny element zdrowia fizycznego.

Jednym ze sposobów na powrót do stanu równowagi jest aromaterapia. Polega ona na pracy z wybranymi zapachami o działaniu rozluźniającym, uspokajającym i wyciszającym. Jest metodą bardzo prostą do samodzielnego przeprowadzenia. Do tego celu wystarczy nam kominek lub dyfuzor oraz olejki zapachowe bądź eteryczne.

Jak wybrać olejek zapachowy do domu?

W celu aromatyzowania pomieszczeń i terapii z pomocą zapachu możemy dowolnie wybierać z całej oferty dostępnych olejków. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy wolimy kupić tańszy, syntetyczny olejek zapachowy czy zainwestować w lepszej jakości olejek eteryczny klasy terapeutycznej. Wybór olejku zapachowego pomoże nam jedynie wypełnić dom daną wonią. Jeśli natomiast postawimy na olejki eteryczne klasy terapeutycznej, dodatkowo zyskamy szereg innych, zdrowotnych właściwości.

Użycie eterycznego olejku dodatkowo może przynieść korzyści w postaci.:

  • Dezynfekcji powietrza.
  • Pozytywnego wpływu na drogi oddechowe.
  • Zmniejszenia ciśnienia krwi.
  • Niwelowania bakterii i grzybów.

To, jakie zapachy do domu wybierzemy, jest kwestią indywidualną. Jeśli natomiast zależy nam na pozyskaniu konkretnych, dodatkowych właściwości, zdecydujmy się na olejki o udowodnionej skuteczności w danej dziedzinie.

Jak używać dyfuzora aromatycznego?

Jest to urządzenie, dzięki któremu w najprostszy sposób rozpylisz w pomieszczeniu wybrany zapach. Inaczej określa się je jako lampę zapachową. Dowiedz się, jak poprawnie i bezpiecznie stosować aromalampę.:

  1. Do znajdującego się wewnątrz lampy zbiornika nalej odpowiednią ilość wody.
  2. Następnie dodaj do niej kilka kropel wybranego olejku.
  3. Złóż wszystkie elementy lampy w całość.
  4. Podłącz urządzenie do prądu.
  5. Już po chwili wybrany zapach będzie obecny w powietrzu.

Tym sposobem oprócz działania aromatyzującego, dodatkowo nawilżysz powietrze. Efekt ten jest korzystny dla zdrowia zwłaszcza w sezonie grzewczym. Suche powietrze działa drażniąco na układ oddechowy. Może powodować kaszel, suchość skóry i oczu. Nawilżanie powietrza rozwiązuje te problemy.

 

[product id="2124,2123,5009"]

 

Jak stosować olejki w kominku zapachowym?

Innym sposobem na rozpylenie zapachu jest użycie dedykowanego kominka. Akcesorium to występuje w 2 wersjach: klasycznej i elektrycznej. Klasyczne, zapachowe kominki wymagają użycia podgrzewacza, czyli małej, bezwonnej świeczki. O tym, jak prawidłowo ich używać, przeczytasz tutaj.:

KOMINEK AROMATYCZNY – JAK UŻYWAĆ KOMINKA ZAPACHOWEGO?

W przypadku urządzeń elektrycznych, podobnie jak podczas użycia lampy, wszystko, czego potrzebujesz to: woda, kilka kropel olejku i dostęp do prądu. Do miseczki znajdującej się w górnej części kominka nalej wodę. Jej ilość powinna wypełniać prawie całą miseczkę. Dodaj do niej 3-4 krople olejku. Ilość olejku należy sprawdzać indywidualnie. Im więcej kropli, tym mocniejszy zapach. Tak przygotowany kominek podłącz do prądu i ciesz się pięknym zapachem.

 

[product id="6461,2120,4598"]

Ładnie Pachnąca lista – nasz wybór zapachów 🙂

Odpowiednio dobrany zapach to podstawa skutecznej aromaterapii. Jeśli zastanawiasz się nad wyborem właściwego produktu, zdecydowanie polecamy szukanie wśród olejków eterycznych. Stosując ten rodzaj produktu oprócz pięknego zapachu zyskasz szereg innych, korzystnych właściwości.

W naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnym we Wrocławiu znajdziesz bogatą ofertę różnych olejków. Możesz dowolnie wybrać olejek eteryczny jednoskładnikowy lub gotową mieszankę olejków. Jeśli zależy ci na jak najlepszej jakości, postaw na olejki klasy terapeutycznej. W tej kategorii królują produkty marki doTerra. Są one cenione na całym świecie i bez wątpienia bezkonkurencyjne. Pojemność większości produktów wynosi 15 - 10 ml. Z uwagi na niewielką ilość jednorazowego zużycia, taka objętość sprawia, że są one bardzo wydajne.

Poniżej przedstawiamy listę naszych ulubionych składników lub kompozycji. Znajdziesz w niej propozycje oczyszczające nie tylko umysł, lecz również przestrzeń. Wybrane przez nas olejki wykazują wszechstronne działanie. Oprócz pięknych zapachów oddziałują również na inne funkcje organizmu.

Naturalne odświeżacze

Jedną z najczęściej pożądanych właściwości jest działanie oczyszczające powietrze. Zapewnią nam je m.in.:

  • Olejek z drzewa herbacianego – jest bakteriobójczy, zwalcza również bakterie beztlenowe. Działa przeciwwirusowo i wspomaga regenerację.
  • Olejek miętowy – skutecznie koi układ nerwowy. Jest przeciwgrzybiczy i przeciwbakteryjny. Mięta pieprzowa działa przeciwbólowo i łagodzi migreny. Wspomaga leczenie przeziębienia i udrażnia układ oddechowy. Działa rozkurczająco, łagodzi bóle menstruacyjne. Wspiera pamięć i koncentrację.
  • Sosnowy – antybakteryjny i antyseptyczny. Wspomaga leczenie przeziębienia i infekcji zatok. Łagodzi bóle głowy. Wprowadza w stan odprężenia i relaksu.
  • Eukaliptus – rozgrzewa i pobudza reakcje wykrztuśne. Działa przeciwbakteryjnie i wspomaga regenerację w chorobie. Udrażnia nos, koi ból gardła i leczy podrażnione zatoki.

Wszystkie z wymienionych składników skutecznie odświeżają pomieszczenie. Zwalczają obecne w powietrzu bakterie. Działają kojąco na organizm i wspomagają dobrostan psychiczny. Są wsparciem w chorobie, przyspieszają regenerację ciała.

 

[product id="1292,4835,6679"]

Zapachy odprężające

Zazwyczaj głównym celem terapii z użyciem zapachu jest uspokojenie i ukojenie myśli. W tej kategorii zdecydowanie najpopularniejszym wyborem są olejki cytrusowe lub kwiatowe. Do najskuteczniejszych należą.:

  • Olejek eteryczny z lawendy – skutecznie zmniejsza napięcie. Wspomaga leczenie stanów lękowych i niepokoju. Uspokaja i wycisza organizm. Spowalnia puls i obniża ciśnienie krwi. Wspomaga głęboki i spokojny sen. Jest pomocny przy zwalczaniu bóli głowy.
  • Różany – niweluje szkodliwe skutki długotrwałego stresu. Wpływa na poprawę samopoczucia. Obniża poziom napięcia. Wprowadza w stan relaksu i głębokiego odprężenia.
  • Geranium – zmniejsza nerwowość i uspokaja. Działa kojąco na układ nerwowy. Szczególnie polecany jako wsparcie podczas procesu menopauzalnego.
  • Olejek cytrynowy – skutecznie obniża ciśnienie i spowalnia rytm pracy serca. Działa odprężająco i rozluźniająco. Pozytywnie wpływa na poprawę nastroju. Wspomaga regenerację organizmu przy stanach zwiększonego zmęczenia.
  • Mandarynka – reguluje wahania nastroju, poprawia samopoczucie. Działa relaksująco i ułatwia zasypianie. Polecana dla kobiet w ciąży. Skutecznie minimalizuje odczuwanie nudności, lęku i przygnębienia.

Podczas wyboru nut zapachowych warto jednak przede wszystkim kierować się własnymi preferencjami. Choć np. zapach lawendowy powszechnie uważany jest jako uspokajający, na niektórych może działać drażniąco. Nasz odbiór zapachów uwarunkowany jest przez indywidualne doświadczenia i wspomnienia. Często dane aromaty kojarzą nam się z konkretnymi sytuacjami lub osobami. W zależności od emocji z nimi związanych, zapachy mogą być dla nas przyjemne lub odwrotnie – budzić lęk, złość czy smutek. Szukając produktu, który skutecznie uspokoi nasz umysł, postawmy na zapach budzący w nas miłe i bezpieczne wspomnienia.

 

[product id="5094,96,4963"]

Komentarze do wpisu (0)

Submit
Newsletter
Zapisz się do newslettera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy!
Submit
Produkty tygodnia
 Vera Young Świeca zapachowa PLUM & PATCHOULI Grand 380g
Vera Young Świeca zapachowa PLUM & PATCHOULI Grand 380g

99,00 zł

Cena regularna: 119,00 zł

Najniższa cena: 119,00 zł
szt.
Mikrodermabrazja owocowa z Kordunem  Ekomania Lab 125 ml
Mikrodermabrazja owocowa z Kordunem Ekomania Lab 125 ml

59,00 zł

Cena regularna: 69,00 zł

Najniższa cena: 69,00 zł
szt.
Żel do higieny intymnej -  przyspieszający procesy regeneracyjne 250ml Shelee
Żel do higieny intymnej - przyspieszający procesy regeneracyjne 250ml Shelee

34,00 zł

Cena regularna: 40,00 zł

Najniższa cena: 40,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl