Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – codzienna, ochronna pielęgnacja 0
Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry – codzienna, ochronna pielęgnacja

Odbudowa bariery hydrolipidowej skóry. Ochronna pielęgnacja naskórka – ceramidy i oleje

Świadome pielęgnowanie skóry to podstawa do utrzymania jej w dobrej kondycji. Aby jak najlepiej zatroszczyć się o jej potrzeby, warto znać jej budowę i funkcje. Dowiedz się, czym jest warstwa hydrolipidowa i jakie znaczenie ma dla zdrowia Twojej skóry. Sprawdź, w jaki sposób dbać o nią każdego dnia? Poznaj składniki, które przyjdą Ci z pomocą. Odkryj instrukcję obsługi swojej cery.

 

W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.:

 • Czym tak właściwie jest warstwa hydrolipidowa?
 • Z jakich elementów się składa?
 • Czy może ulec osłabieniu?
 • W jaki sposób możesz ją naprawić?
 • Jakie kosmetyki przyjdą Ci z pomocą?
 • Jakich produktów kosmetycznych unikać?

Czym jest bariera hydrolipidowa naskórka?

Najprościej mówiąc – jest to ostatnia, zewnętrzna warstwa pokrywająca naskórek. Jest naturalnym wytworem cery i cyklicznie się odnawia. Składa się z wody i lipidów, czyli tłuszczów generowanych przez gruczoły łojowe (sebum). Tworząc na powierzchni skóry tarczę, chroni ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dba o utrzymanie odpowiedniego pH i nawilżenia cery.

 

Warstwa hydrolipidowa – Twój płaszcz ochronny

Stanowi główną barierę ochronną skóry. Jest niezbędna do jej prawidłowego funkcjonowania. To fundament, bez którego niemożliwe jest utrzymanie cery w dobrej kondycji. Zabezpiecza ją przed.:

 • Oddziaływaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.
 • Promieniowaniem UV.
 • Smogiem.
 • Bakteriami i mikroorganizmami.
 • Kurzem i innymi, niepożądanymi elementami.

Ponadto chroni przed nadmierną utratą wody z naskórka. Gdy działa prawidłowo, cera jest uspokojona, nawilżona i miękka. Wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o jej osłabieniu.

 

Czy można uszkodzić płaszcz hydrolipidowy skóry?

Odpowiedź brzmi – tak, i niestety, o uszkodzenie bariery nie trudno. Jakie czynniki mogą zaburzyć jej pracę?:

Wszystkie z wymienionych przypadków skutkują osłabieniem hydrolipidowej warstwy. Może to nastąpić w sposób mechaniczny lub chemiczny.

 

Po czym poznać, czy bariera lipidowa naskórka jest naruszona?

Gdy ulegnie ona osłabieniu, na cerze występuje.:

 • Podrażnienie i zaczerwienienie.
 • Wysyp małych, czerwonych krostek.
 • Nasilenie trądziku.
 • Uczucie ściągnięcia, szczypania lub pieczenia.
 • Przesuszenie skóry, jej pękanie i trudność w gojeniu.
 • Nadwrażliwość na niektóre składniki.
 • Zwiększona produkcja sebum.

W ten sposób skóra wysyła sygnał mówiący o tym, że jej funkcje ochronne zostały zaburzone. Przerwanie ciągłości omawianej warstwy pozwala na przeniknięcie do naskórka niechcianych bakterii. Odsłonięty, bezbronny naskórek nie potrafi się przed nimi skutecznie obronić.

 

Czy można odbudować barierę hydrolipidową?

Na szczęście jest to możliwe i z odpowiednią wiedzą – proste do wykonania. Kluczem jest systematyczność, cierpliwość i stosowanie właściwych składników.

Czas trwania takiej regeneracji jest indywidualny i zależy od stopnia zniszczenia. Jeśli powodem uszkodzenia była np. zbyt intensywna, spontaniczna kuracja retinolem, odpowiednio przeprowadzona regeneracja może trwać zaledwie kilka tygodni. Jeżeli natomiast przez długi czas stosowałaś kosmetyki z mocnym alkoholem lub nie dbałaś o ochronę przeciwsłoneczną, naprawa bariery może trwać nawet kilka miesięcy. Sprawdź, jakie składniki aktywne wybrać, by przywrócić funkcje ochronne Twojej skórze.

 

[product id="5853,5632,4502"]

 

Odbudowa warstwy lipidowej skóry krok po kroku

Jak już wiesz, podstawą jest cierpliwość i regularne stosowanie właściwych produktów pielęgnacyjnych. Pierwszym krokiem powinno być zidentyfikowanie czynników odpowiedzialnych za osłabienie warstwy lipidów. Gdy dowiesz się, jakie produkty spowodowały pogorszenie stanu Twojej cery, usuń je ze swojej pielęgnacji. Zamień zbyt intensywnie działające kosmetyki na te o delikatnym składzie. Stosuj je systematycznie, codziennie, przez co najmniej 2 tygodnie. Właśnie tyle czasu potrzebuje Twoja skóra, by zareagować na nową pielęgnację. Nie spodziewaj się natychmiastowych efektów. Jeśli po 2-3 tygodniach nie zauważysz żadnej poprawy, ponownie przyjrzyj się wybranym produktom. Być może któryś z nich nie został odpowiednio dobrany do Twojego typu cery. Postaw na odżywczy krem, delikatny żel i bogate serum. Jakie składniki powinny się w nich znajdować?

 

Odbudowa bariery hydrolipidowej – lipidy, ceramidy i oleje

W regeneracji skóry pozbawionej naturalnego, chroniącego ją płaszcza, najważniejszym aspektem jest zewnętrzne dostarczenie składników niezbędnych do budowy bariery hydrolipidowej. Aby jak najlepiej wykonać to zadanie, przyjrzyjmy się, jakie elementy zawiera. Są nimi.:

 • Ceramidy.
 • Cholesterol.
 • Wolne kwasy tłuszczowe.
 • Woda.

Jeśli nasza zewnętrzna warstwa naskórka została naruszona, zadbajmy o zbilansowanie wymienionych składników. Dobrym wyborem będą produkty zawierające naturalne oleje i elementy nawilżające. Ich cząsteczki skutecznie uzupełnią występujące braki. Takie działanie jest najbardziej skuteczne w momencie, gdy nasza skóra nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć pełnowartościowej warstwy hydrolipidowej. Dostarczanie jej składników budulcowych z zewnątrz wspomaga naturalną pracę skóry. W efekcie z czasem odzyskuje ona zdolność samodzielnej ochrony.

 

Jak odbudować warstwę lipidową w domu?

Przede wszystkim skoncentruj się na składnikach nawilżających. To właśnie odpowiednie nawilżenie komórek naskórka jest jednym z kluczowych czynników podczas regeneracji hydrolipidowej warstwy. Wybierz produkty zawierające substancje mające zdolność wiązania wody w warstwie rogowej naskórka. Należą do nich m.in:

 • Kwas hialuronowy.
 • Mocznik.
 • Naturalne woski.
 • Skwalan.
 • Peptydy.
 • Śluz ślimaka.
 • Ceramidy.

Jak wzmocnić barierę hydrolipidową?

Wymienionych elementów szukaj w składach naturalnych kosmetyków. Najczęściej występują w produktach przeznaczonych do skóry suchej. Preparatów bogatych w dobroczynne składniki używaj codziennie. Pierwsze efekty zobaczysz po około 2 tygodniach od wprowadzenia zmian w swojej kosmetycznej rutynie.

W jaki sposób ułożyć najskuteczniejszy harmonogram dobowej pielęgnacji? Dobrym rozwiązaniem może być intensywne, wieczorne pielęgnowanie naszej warstwy ochronnej skóry. Po demakijażu i oczyszczeniu twarzy zaaplikuj wybrany, odżywczy krem lub serum. Rankiem zamiast bogatego kremu zastosuj produkt z wysokim filtrem SPF. Postępując w ten sposób ochronisz skórę na 2 sposoby. Po pierwsze dostarczysz jej składników budulcowych do naprawy ochronnego płaszcza. Jednocześnie zabezpieczysz ją przed szkodliwym działaniem promieni UV.

 

Kosmetyki odbudowujące warstwę ochronną naskórka

Pora przejść do konkretów. W tej części artykułu pomożemy Ci wybrać najlepsze kosmetyki dla każdego rodzaju skóry. Dzięki unikalnym kombinacjom naturalnych składników, zatroszczą się o Twoją cerę na wielu poziomach. Ich głównym zadaniem będzie regeneracja warstwy hydrolipidowej skóry. Dodatkowo zadbają o jej wygładzenie, ukojenie i wolniejsze starzenie się. O jakich produktach mowa?

Zacznijmy od marki BasicLab. W jej ofercie znajdziemy 2 rewelacyjne produkty z ceramidami.:

 • Serum regenerujące ceramidy 1%, prebiotyk 2%, witamina E 3%.
 • Serum regenerujące ceramidy 1%, prebiotyk 2%, witamina E 3% oraz kompleks peptydów 5%.

Sera skutecznie i w krótkim czasie odbudowują ochronne funkcje skóry. Wzmacniają naturalną barierę i niwelują występujące na cerze podrażnienia. Jakich efektów możesz się po nich spodziewać?:

 • Przede wszystkim Twoja skóra stanie się jędrna, zawita na niej zdrowy blask. 
 • Poprawie ulegnie sprężystość i struktura cery.
 • Zniknie czerwienienie i ewentualny stan zapalny.
 • Zauważysz poprawę nawilżenia i lepsze wypełnienie skóry.
 • Pożegnasz dyskomfort związany z przesuszeniem, ściągnięciem i pieczeniem.

Dla kogo są przeznaczone? Dla wszystkich potrzebujących ekspresowej regeneracji i wzmocnienia skóry. Spełnią swoje zadanie niezależnie od typu Twojej cery. Posłużą niczym plaster na wszelkie bolączki i dolegliwości. Dzięki wysokiej zawartości ceramidów wraz z kompleksem innych składników aktywnych, odbudują naturalny mikrobiom skóry.

 

W ofercie marki znajdują się również mocno nawadniające sera z trehalozą. Ten niezwykły składnik skutecznie i dogłębnie nawilża skórę, przynosząc jej ukojenie w stanach zapalnych. Jest remedium na przewlekłe odwodnienie, pieczenie, swędzenie i wszelki dyskomfort. Jako naturalny element znajdujący się w komórkach, skutecznie reguluje pracę naskórka. Wypełnia ubytki wody i trwale poprawia kondycję skóry.

Więcej o trehalozie przeczytasz w naszym wpisie.:

https://ladniepachnie.pl/pl/blog/Trehaloza-w-kosmetykach-co-oznacza-Trehalose-w-INCI/71

[product id="6976,6975,6977"]


Pielęgnacja płaszcza ochronnego skóry

Kolejnym produktem na naszej liście jest Serum do twarzy NIGHT REPAIR marki Ekomania Lab. Co sprawia, że jest tak wyjątkowe? Zostało stworzone po to, by odbudować osłabioną barierę skóry. W jego składzie znajdują się najlepsze do tego celu składniki. Ich połączenie daje gwarancję skuteczności i trwałe efekty. Wśród nich znajdziesz.:

 • Kwas hialuronowy – niezastąpiony w walce o nawilżenie skóry.
 • Śluz ślimaka – zapewniający regenerację komórek.
 • Bioferment z bambusa – nawadnia i działa antyoksydacyjnie.

Ponadto w serum znajdują się: peptydy, ekstrakt z kawy i nanolipidy. Taka kombinacja składników sprawia, że jest to jeden z najlepszych produktów pielęgnujących naszą naturalną tarczę.

 

Jeśli Twoja skóra wymaga wyjątkowo intensywnej rewitalizacji, sięgnij po Serum wyciszające do twarzy Liquid shield S.O.S marki Alkemie. To bezkonkurencyjna bomba odżywcza i regeneracyjna. Dzięki unikalnej kombinacji składników dba o prawidłowy mikrobiom skóry. Dostarcza jej elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Przynosi ukojenie, nawilżenie i odbudowuje. Sprawdzi się również u osób borykających się z atopowym zapaleniem skóry, nadmierną suchością i wrażliwością. Jako opatrunek dla podrażnionej skóry – nie ma sobie równych.

 

Krem dla zdrowia skóry marki Mokosh

Dbając o stan naszej cery powinniśmy troszczyć się nie tylko o jej dobry wygląd. Kompletując produkty do codziennej pielęgnacji szukajmy tych, które zadbają przede wszystkim o jej zdrowie. Jak to zrobić? Szukaj kosmetyków zawierających naturalne, roślinne olejki. Jednym z naszych ulubieńców jest Regenerujący krem do twarzy anti-pollution Malina marki Mokosh. Dzięki zawartości licznych olejków, soków owocowych, naturalnych ekstraktów i wyciągów kompleksowo dba o zewnętrzne warstwy skóry. Uzupełnia występujące na powierzchni cery tłuszcze. Nawadnia ją i zabezpiecza przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi.

 

[product id="2165,2520,1979]

 

Oczyszczanie skóry a bariera ochronna naskórka

Niekiedy powodem osłabienia naszej naturalnej bariery naskórkowej są błędy występujące podczas oczyszczania skóry twarzy. Najczęstszym z nich jest stosowanie zbyt mocnych preparatów zawierających drażniący alkohol. Częste, intensywne mycie cery zaburza naturalne pH skóry. Ponadto agresywne detergenty oprócz zanieczyszczeń czy makijażu "zmywają" z twarzy również dobre tłuszcze i wodę. Jakie produkty do czyszczenia twarzy będą zdrowszym wyborem dla Twojej cery?

W tej kategorii polecamy duo polskiej marki Senelle.:

 • Oczyszczający olejek do demakijażu.
 • Delikatny żel do twarzy.

Dwuetapowe czyszczenie cery z użyciem olejku i żelu pozwala delikatnie i dokładnie pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Jednocześnie chroni cerę, nie naruszając jej naturalnej ochrony.

 

Oczyszczanie twarzy – czy peeling może naruszyć płaszcz lipidowy?

Częste złuszczanie naskórka to jak najbardziej wskazany zabieg przy cerze tłustej i mieszanej. Zdarza się jednak, że chcąc oczyścić gruczoły łojowe, jednocześnie szkodzimy naszej skórze. Ma to miejsce w przypadku stosowania mocnych peelingów mechanicznych. Zawarte w nich, ostre drobinki powodują mikrouszkodzenia skóry, tym samym osłabiając jego naturalną ochronę. Jak więc w prawidłowy sposób złuszczać martwy naskórek? Z pomocą przyjdą peelingi chemiczne. Wybieraj produkty zawierające kwasy AHA lub BHA. Skutecznie wygładzają powierzchnię skóry, nie naruszając jej ochronnych funkcji. Jak stosować je w prawidłowy sposób? Który z nich najlepiej sprawdzi się przy Twoim typie cery? Sprawdzisz to w naszym poprzednim artykule.:

 

[product id="893,1297,5633"]

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się do newslettera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy!
Produkty tygodnia
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl