Peeling do twarzy – sposób na gładką i promienną cerę 0
Peeling do twarzy – sposób na gładką i promienną cerę

Peeling do twarzy – sposób na gładką i promienną cerę

 

Spośród szerokiej gamy produktów kosmetycznych nie trudno wskazać te, które od zawsze cieszą się największym zainteresowaniem – są nimi zdecydowanie kremy i peelingi do twarzy. O ile stosowanie tych pierwszych zazwyczaj nie przysparza nam problemu, o tyle o peelingach często nie wiemy zbyt wiele lub wystarczająco dużo, by w pełni świadomie i kompleksowo móc zadbać o potrzeby naszej skóry. Dobry peeling z powodzeniem wyniesie naszą pielęgnację na wyższy poziom i pozwoli skuteczniej zatroszczyć się o każdą, nawet najbardziej wymagającą cerę. Odpowiednio dobrany peeling do twarzy może okazać się rozwiązaniem wielu kosmetycznych bolączek i poprawić ogólny stan naszej skóry.

 

W tym artykule poznasz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o peeling do twarzy:

 • Dobry peeling, czyli jaki? Efekty stosowania peelingów.
 • Jakie są rodzaje peelingów do twarzy?
 • Czym różni się scrub do twarzy a peeling?
 • Jak dobrać peeling do twarzy do rodzaju cery?
 • Jak często robić peeling twarzy?
 • Jak wykonać domowy peeling do twarzy?
 • Najlepsze peelingi do twarzy – Ładnie Pachnący ranking

 

Co daje peeling do twarzy?

Skóra będąc żywym organem cały czas pracuje, dojrzewa, zmienia się. Cykl odbudowy komórek trwa zazwyczaj ok. 28 dni – w tym czasie naskórek ulega całkowitej wymianie, obumarłe komórki ustępują miejsca nowym. Skóra nieustannie dąży do samonaprawy, regeneracji. Dzięki istnieniu tego procesu wszelkie problemy, rany, niedoskonałości czy przebarwienia mają naturalną okazję na zmniejszenie stopnia swojej intensywności.

Skoro proces ten odbywa się samoistnie, nasuwa się pytanie: czy dodatkowe złuszczanie naskórka za pomocą peelingu jest konieczne?

Do prawidłowe pracy komórek – absolutnie nie. Dobry peeling może jednak wpłynąć na efektywność pracy naszej skóry, zmobilizować ją do szybszej i skuteczniejszej regeneracji.

Efektem takiego działania jest:

 • wygładzenie powierzchni skóry,
 • poprawa ukrwienia,
 • wyrównanie kolorytu,
 • zwiększenie elastyczności,
 • oczyszczenie,
 • odblokowanie porów.

Dobry peeling do twarzy oczyszczając naszą skórę wpływa również na lepszą wchłanialność składników aktywnych zawartych w kremach, serach czy maseczkach. Stosując nawet najlepsze kosmetyki do pielęgnacji możemy nie osiągnąć maksymalnego efektu jeśli zrogowaciały naskórek na naszej twarzy będzie blokował ich absorpcję.

Peeling do twarzy poprzez pozbycie się zalegającego naskórka i wygładzenie powierzchni skóry przygotowuje naszą cerę na dalsze kroki pielęgnacyjne. W swojej podstawowej formie ma za zadanie pozbycie się zbędnych, obumarłych komórek, czego skutkiem jest milsza w dotyku, oczyszczona i wygładzona skóra.

 

peeling do twarzy koi

Zdj. Koi Cosmetics peeling mechaniczny drobnoziarnisty

 

Jakie są rodzaje peelingów do twarzy?

Peeling do twarzy w zależności od specyfiki działania może występować w wersji:

 • mechanicznej,
 • enzymatycznej,
 • chemicznej,
 • mieszanej.

Rodzaje peelingów różnią się od siebie sposobem działania, choć ich cel w każdym przypadku jest ten sam – usunięcie martwego, zrogowaciałego naskórka i pobudzenie skóry do pracy. To, jaki peeling do twarzy będzie dla nas najlepszy zależy od rodzaju naszej cery, jej potrzeb oraz indywidualnych preferencji.

 

Mechaniczny – peeling do twarzy gruboziarnisty czy drobnoziarnisty?

Działanie tego peelingu polega na mechanicznym, czyli fizycznym ścieraniu naskórka. Produkty tego typu zawierają w sobie mikro drobinki – z ich pomocą poprzez pocieranie twarzy dłońmi pozbywamy się zalegających komórek. W zależności od ilości, grubości i twardości drobinek peeling będzie mniej lub bardziej intensywny. W przypadku peelingów mechanicznych częstym problemem jest podrażnienie skóry spowodowane mikro urazami, które następują na skutek zbyt intensywnego oczyszczania twarzy.

Peeling mechaniczny może bazować na kilku rodzajach drobinek:

 • solnych – takie produkty działają delikatnie, jednak w przypadku mikro urazów dodatkowo może wystąpić uczucie szczypania. Taki peeling drobnoziarnisty do twarzy sprawdzi się dla osób posiadających grubą, odporną na działanie czynników zewnętrznych skórą.
 • cukrowych – są mocniejsze w działaniu niż produkty solne, po użyciu pozostawiają na skórze film powstały na skutek topienia się drobinek cukru. Ten peeling gruboziarnisty do twarzy przeznaczony jest dla osób poszukujących mocnego efektu.
 • sztucznych – tworzonych z plastiku, szkodliwych dla środowiska naturalnego – po użyciu przedostają się do gleby i wód gruntowych, gdzie w niekorzystny sposób wpływają na przyrodę.
 • pozyskanych z pestek owoców – jest to naturalna alternatywa dla sztucznych drobinek, bezpieczna dla środowiska naturalnego – po ich użyciu na skórze nie pozostaje żaden osad, nie powinny również powodować dodatkowych podrażnień.
 • cząsteczkach korundu – jest to naturalnie występujący minerał, tlenek glinu. Cząsteczki używane w produktach peelingujących są drobne i ostre. Stosowany jest również w zabiegu mikrodermabrazji.

 

Naturalny peeling do twarzy może mieć również całkowicie odmienną postać – równie ekologiczną opcją są rękawice lub szczotki do masażu. Ich działanie również polega na mechanicznym ścieraniu naskórka, jednak w odróżnieniu od produktów kosmetycznych są bardziej wydajne oraz generują mniejszą ilość odpadów.

Więcej o szczotkowaniu twarzy przeczytacie w naszym poprzednim wpisie → O TUTAJ :)

 

[product id="2926, 4586, 3545"]

 

Peeling enzymatyczny do twarzy – na czym polega jego działanie?

Kolejnym sposobem na oczyszczenie skóry jest dobry peeling enzymatyczny – w odróżnieniu od peelingów mechanicznych nie znajdziemy w nim drobinek a roślinne enzymy, które samoistnie rozpuszczają martwe komórki. Należą do nich m.in.: pozyskiwana z ananasa bromelina, pozyskiwana z papai papaina jak również enzymy otrzymane z mango czy żurawiny.

Brak mechanicznej ingerencji w naszą skórę niweluje ryzyko powstania mikro urazów, dzięki czemu peeling enzymatyczny polecany jest do stosowania nawet dla osób z cerą wrażliwą i skłonną do podrażnień.

  

Peeling chemiczny – działanie kwasów

Chemiczne złuszczanie naskórka polega na stosowaniu produktów zawierających w swoim składzie kwasy, które podobnie jak roślinne enzymy rozpuszczają martwy naskórek, choć ich działanie jest zdecydowanie mocniejsze.

Rozróżniamy 3 grupy kwasów:

 • AHA – działają na górne warstwy skóry, skutecznie niwelując martwy naskórek. Należą do nich kwas mlekowy, migdałowy czy glikolowy.
 • BHA – przenikają nieco głębiej niż pierwsza grupa kwasów, z powodzeniem rozpuszczają blokujące pory sebum, polecane przy problemach z trądzikiem. Najpopularniejszym z nich jest kwas salicylowy.
 • PHA – ich działanie jest najłagodniejsze, przykładem jest kwas laktobionowy.

 

Kwasy oprócz typowego działania peelingującego dodatkowo w zależności od rodzaju wykazują właściwości:

 • antybakteryjne,
 • stymulują produkcję kolagenu,
 • ograniczają wydzielanie sebum,
 • nawilżają skórę.

 

Cząsteczki niektórych z nich, jak kwasu glikolowego czy salicylowego wnikają w głąb skóry, w odróżnieniu od peelingów mechanicznych czy enzymatycznych pobudzając jej głębsze warstwy, tym samym przyczyniając się do redukcji zmarszczek czy niwelacji głębokich przebarwień.

Forma produktu peelingującego zawierającego w swoim składzie kwasy, w odróżnieniu od produktów polegających na mechanicznym lub enzymatycznym niwelowaniu naskórka to często tonik lub serum – takie rozwiązanie pozwala na najbardziej efektywne i skuteczne zastosowanie kwasów.

 

Produkty z kwasami uwrażliwiają skórę na działanie światła słonecznego – po ich zastosowaniu należy przez okres 7 dni chronić skórę za pomocą kremu z filtrem.

 

[product id="4898, 4478, 2200"]

 

Mocny peeling do twarzy – produkty mieszane

Coraz częściej możemy spotkać produkty, których działanie opiera się na połączeniu właściwości 2 lub 3 rodzajów peelingów. W ten sposób działanie korundu lub cząsteczek pestek owoców zostaje wzmocnione poprzez dodatek roślinnych enzymów, a peelingi oparte na papainie czy bromelinie zostają wyposażone w kwasy AHA lub BHA.

Dzięki zastosowaniu podwójnej lub nawet potrójnej dawki czynników peelingujących końcowy produkt może działać wielopoziomowo, wykorzystując zalety danych faktorów o działaniu złuszczającym.

Nawet najlepszy peeling enzymatyczny, ze względu na budowę cząsteczek zawartych w nim składników nie będzie w stanie wykazywać działania właściwego np. dla kwasu salicylowego. Dlatego w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań możemy spośród szerokiej gamy produktów wybrać taki, który w całości spełnia nasze oczekiwania.

Oprócz produktów bazujących na połączeniu działania peelingu mechaniczngo, enzymatycznego i chemicznego działanie złuszczająco-oczyszczające wykazuje również stosowane w kulturze łaźni parowych w 100% naturalne czarne mydło Savon Noir. Jest ono elementem składowym oczyszczania skóry przy pomocy rękawicy peelingującej. Choć nie zawiera drobinek ani roślinnych enzymów, skutecznie oczyszcza powierzchnię skóry a zastosowanie rękawicy z powodzeniem pozwala usunąć martwy naskórek.

 

[product id="4501, 1284, 2447"]

 

Czym różni się scrub do twarzy a peeling?

Określeniem scrub przyjęto nazywać produkty, które w swoim składzie zawierają peelingujące drobinki. Scrubem jest więc kosmetyk wykazujący działanie właściwe dla peelingu mechanicznego lub będący połączeniem metody mechanicznej z enzymatyczną czy też chemiczną.

 

Jak dobrać peeling do twarzy do rodzaju cery?

To, jaki peeling do twarzy będzie dla nas odpowiedni zależy od typu i obecnego stanu naszej cery. W zależności od rodzaju skóry do zabiegu złuszczania naskórka należy stosować odpowiednio dobrane produkty. Wyznacznikiem powinna być moc ich działania dostosowana do wrażliwości naszej skóry oraz problemów, z jakimi się borykamy.

 

Peeling do cery tłustej

W przypadku cery przetłuszczającej się możemy z powodzeniem stosować każdy rodzaj peelingów, chociaż najlepiej sprawdzą się peelingi gruboziarniste oraz chemiczne zawierające kwasy regulujące produkcję sebum oraz odblokowujące pory, jak kwas salicylowy czy glikolowy.

 

Peeling do twarzy trądzikowej

Przy cerze borykającej się z niedoskonałościami odradzamy stosowanie peelingów mechanicznych, gdyż drobne cząsteczki mogą przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii po całej powierzchni twarzy. Podobnie jak w przypadku cery tłustej, sprawdzi się tutaj peeling złuszczający do twarzy zawierający kwasy, które dogłębnie oczyszczają skórę oraz takie, które wykazują działanie antybakteryjne.

 

Peeling do twarzy do cery suchej, wrażliwej i naczynkowej

Najlepszy peeling do twarzy ze skórą suchą i skłonną do podrażnień to produkt zawierający roślinne enzymy. Jego działanie jest powierzchniowe i delikatne, nie grozi powstaniem mikro urazów oraz nie naraża skóry na zbyt intensywne działanie kwasów zawartych w peelingach chemicznych. Dodatkowo osoby ze skórą suchą mogą zainteresować produkty będące połączeniem peelingu i maski nawilżającej.

 

Peeling do cery mieszanej

W przypadku skóry o unormowanej produkcji sebum oraz nie cechującej się zbytnią wrażliwością dobrym rozwiązaniem będzie zarówno peeling drobnoziarnisty do twarzy, peeling enzymatyczny jak i delikatny peeling chemiczny.

 

Jak często robić peeling?

Nawet najlepszy peeling do twarzy może nie przynieść pożądanych efektów, jeśli nie będziemy stosować go regularnie. Niezamierzone działanie może wykazać również zbyt częste stosowanie produktów złuszczających. Częstotliwość stosowania peelingu zależy od kondycji nasze skóry oraz mocy działania produktu.

Przykładowo:

 • mocny peeling enzymatyczny stosowany na cerę normalną może być używany raz na tydzień lub 2 tygodnie,
 • delikatny peeling solny lub cukrowy możemy używać nawet 2 razy w tygodniu,
 • natomiast stosowanie peelingów chemicznych nie powinno być częstsze niż raz na tydzień.

Ważna jest również pora, kiedy peeling twarzy jest wykonywany – niezależnie od rodzaju najlepiej wykonywać go wieczorem, przed zastosowaniem kremu lub serum. W ciągu nocy skóra będzie miała czas na regenerację oraz absorpcję składników odżywczych.

 

[product id="4606, 4568, 2393"]

 

Jak zrobić peeling do twarzy w domu?

Najpopularniejszym domowym sposobem na oczyszczanie skóry jest peeling kawowy na twarz. Jego przygotowanie jest banalnie proste a skuteczność nie do podważenia.

Przygotowując peeling do twarzy w domu potrzebne nam będą:

 • 2 łyżeczki fusów po kawie
 • 1 łyżka wybranego oleju – kokosowego, arganowego, malinowego
 • 1 łyżeczka wybranego miodu

 

Kawowe fusy oprócz właściwości peelingu mechanicznego dzięki zawartej w nich kofeinie pozytywnie wpłyną na:

 • wyrównanie kolorytu cery,
 • oczyszczenie zaskórników,
 • redukcję oznak zmęczenia.

Wymienione produkty należy połączyć aż do uzyskania równomiernej masy. Taki peeling należy zużyć w ciągu kilku najbliższych godzin i każdorazowo przygotowywać świeżą porcję.

 

domowy peeling kawowy

 

Najlepsze peelingi do twarzy – Ładnie Pachnący ranking

Jako miłośniczki naturalnej pielęgnacji miałyśmy okazję przetestować niejeden peeling do twarzy. Często nasi osobiści ulubieńcy pokrywają się z kosmetycznymi wyborami naszych klientek. Uzbrojone w wiedzę i doświadczenie przedstawiamy wam subiektywny ranking, w którym przedstawimy najlepsze peelingi enzymatyczne, mechaniczne i wiele więcej :)

 

Osobom szukającym peelingu nieco delikatniejszego, ale umożliwiającego częstsze stosowanie, nawet 2-3 razy w tygodniu polecamy peeling enzymatyczny Algopure marki Sensum Mare. Zastosowany w produkcie kompleks 3 enzymów w połączeniu z wodą z lodowca, wyciągiem z jagód pieprzu tasmańskiego i kompleksem 5 alg skutecznie oczyszcza skórę dodatkowo pozostawiając ją nawilżoną i odżywioną, bez uczucia ściągnięcia.

Dla skóry suchej, ale niespecjalnie wrażliwej czy naczynkowej polecamy jeden z peelingów Orientana - kremowy. Można powiedzieć, że łączy on w sobie działanie peelingu mechanicznego, enzymatycznego i maseczki w jednym. I taki właśnie mamy efekt po jego zastosowaniu. Kremowa konsystencja sprawia, że pozostawia skórę pozbawioną martwego naskórka i jednocześnie odżywioną. Szybki, spektakularny efekt czyni go idealnym produktem dla zabieganych.. w dodatku w przystępnej cenie.

Dla skóry tłustej i mieszanej polecamy żelowy peeling marki Orientana, którego lekka formuła i bogaty skład to skarbnica naturalnych ekstraktów i olejków roślinnych. Żelowa konsystencja i moc składników aktywnych sprawia, że peeling spełnia jednocześnie rolę maseczki, pozostawiając twarz doskonale nawilżoną, wypoczętą oraz zabezpieczoną przeciwzapalnie.

W czołówce zdecydowanie znajdzie się enzymatyczny peeling marki ESITO. Co w nim takiego wspaniałego? Niesamowicie skuteczna mieszanka składników aktywnych: papainy, glinki białej, mocznika, kwasu migdałowego, naturalnych aminokwasów i witamin B3 i B5. W tym przypadku wszystko się sprawdza: lekka konsystencja, delikatny zapach i przede wszystkim efekt końcowy. Nie raz zdarzyło się, że dzień po zastosowaniu peelingu padały pytania „Co robiłaś z cerą?” Odpowiadamy „W sumie nic wielkiego – jak zwykle peeling enzymatyczny” ;)

 

[product id="3327, 4791, 5192"]

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter
Zapisz się do newslettera i odbierz 5% rabatu na pierwsze zakupy!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl