
Jak stosować kwasy na twarz w domu? Wypróbuj peeling chemiczny, czyli pielęgnację kwasami
Jesień to świetny moment na rozpoczęcie przygody z kwasami. Odpowiednio dobrane produkty pozwolą Ci skutecznie odnowić swoją cerę po słonecznym lecie. Dzięki nim pożegnasz przebarwienia, zmarszczki i trądzik. Dowiedz się, jak bezpiecznie wprowadzić kwasy do swojej pielęgnacji. Jakie stężenie wybrać? Jaki rodzaj kwasu będzie dla Ciebie najlepszy?
W poniższym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.:
- Jak działają kwasy kosmetyczne?
- Kto może je stosować?
- Jakie są ich rodzaje?
- Kiedy zobaczysz pierwsze rezultaty?
- Jaki kwas będzie najlepszy dla Twojego typu skóry?
Pielęgnacja kwasami – czym jest peeling chemiczny?
Ten typ produktów zdecydowanie zyskuje coraz większą popularność. Kwasy możemy spotkać np. w formie toniku, żelu, płynu czy maseczki do twarzy. Nierzadko oczekujemy od nich szerokiego spektrum działania. Liczymy na to, że będą remedium na wszystkie skórne problemy. Czy tak jest naprawdę?
Główną właściwością kwasów jest ich działanie złuszczające. Z tego względu stosowane są w pielęgnacji jako jeden z rodzajów peelingów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej kategorii produktów, zajrzyj do naszego poprzedniego artykułu.:
PEELINGI DO TWARZY – SPOSÓB NA GŁADKĄ I PROMIENNĄ CERĘ
W odróżnieniu od peelingów mechanicznych i enzymatycznych, kwasy mają większą zdolność penetracji warstw skóry. Dzięki temu mogą wpływać na różne aspekty jej pracy, jak np. produkcję sebum. Działając miejscowo nie wywołują również mikro uszkodzeń. Takie działanie może wystąpić w przypadku scrubów zawierających ostre drobinki.
Jak kwasy działają na powierzchnię Twojej skóry
Stosowanie kwasów na ma celu przede wszystkim szybsze pozbycie się martwego naskórka z jej powierzchni. Regularne złuszczenie w efekcie wpływa również na.:
- Ujednolicenie kolorytu skóry twarzy.
- Wygładzenie struktury powierzchni cery.
- Stymulowanie produkcji kolagenu i elastyny.
- Poprawę jędrności i wzmocnienie skóry.
- Odblokowanie porów i regulację pracy gruczołów łojowych.
- Pozbycie się drobnych zmarszczek.
- Minimalizowanie nasilenia trądziku różowatego.
- Niwelowanie trądziku grudkowego, krostkowego i zaskórnikowego.
[product id="8076,2200,3327,5633"]
Czy można stosować kwasy na twarz w domu?
Odpowiedź brzmi – TAK. Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać potencjał produktów z kwasami, zastosuj się do poniższych wskazówek. Podstawą bezpiecznego stosowania tego typu preparatów jest.:
- Wybór kwasu najlepiej dostosowanego do typu swojej skóry.
- Rozpoczęcie od kosmetyku o niskim stężeniu kwasu.
- Stosowanie danego produktu raz w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość. Docelowym planem może być nakładanie kosmetyku z kwasem np. co 3 dni.
- Codzienne stosowanie kremu z filtrem SPF 50!
Działaniem ubocznym kwasów jest uwrażliwianie skóry na słońce. Dlatego tak ważne, by podczas ich stosowania pamiętać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. Niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować powstaniem trudnych do usunięcia przebarwień.
Chcesz dowiedzieć się więcej o skutkach działania promieniowania UV? Przeczytaj poniższy artykuł.:
KREM Z FILTREM – JAKI KREM PRZECIWSŁONECZNY WYBRAĆ?
Przeciwwskazania do zabiegu z kwasami
Choć kwasy mogą przynieść szereg korzyści dla każdego typu skóry, nie każdy może je stosować. Zrezygnuj z tego rodzaju produktów, jeśli występuje u Ciebie któryś z wymienionych czynników. Przeciwwskazaniami do korzystania z kosmetyków zawierających kwasy są.:
- Alergia na dany składnik.
- Aktywna opryszczka.
- Ciąża i połóg.
- Występujące na skórze zmiany na tle grzybiczym lub nowotworowym.
- Autoimmunologiczne zmiany skórne lub zmiany o nieznanym pochodzeniu.
- Zaawansowany, ropny trądzik.
- Przyjmowanie leków z witaminą A.
- Depilacja woskiem, depilatorem lub laserem. Aby uniknąć podrażnień, kwasy możesz wprowadzić po 7 dniach od zabiegu.
Kwasy na twarz – rodzaje
To, jaki efekt przyniesie dana kuracja, zależy przede wszystkim od wybranego rodzaju kwasu. Różnią się one stopniem intensywności i sposobem działania na skórę. Niektóre kwasy mają zdolność penetracji głębszych warstw naskórka. Inne pozostają na jego powierzchni. Różnice widoczne są również w wysokości pH danych składników.
Omawiane w tym artykule kwasy należą do jednej z 3 grup.: AHA, BHA lub PHA. Wszystkie wykazują działanie złuszczające i stosowane są jako peeling chemiczny. Warto zaznaczyć, że do tego grona nie zaliczają się np. kwas hialuronowy, kwas askorbinowy czy kwas ferulowy. Choć jak wskazują ich nazwy, również są kwasami, należą do innej grupy składników.
Kwasy AHA
Ich pełna nazwa to Alpha Hydroxy Acids, czyli alfa-hydroksykwasy. Są rozpuszczalne w wodzie i oddziałują jedynie na wierzchnią warstwę naskórka. Nie mają zdolności przenikania do warstwy hydrolipidowej. W zależności od stężenia działają nawilżająco, regenerująco lub złuszczająco. Najpopularniejszymi kwasami w tej grupie są.:
- Kwas migdałowy.
- Kwas mlekowy.
- Kwas glikolowy.
- Kwas szikimowy.
- Kwas jabłkowy.
- Kwas cytrynowy.
Polecane są dla skór suchych, normalnych i mieszanych.
Kwasy BHA
Beta Hydroxy Acids, czyli beta-hydroksykwasy to cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach. Dzięki temu przenikają do bariery hydrolipidowej i do głębszych warstw skóry. Penetrują ujścia gruczołów łojowych, wpływając na regulację produkcji sebum. Najbardziej znanym z tej grupy jest:
- kwas salicylowy.
Znajduje on zastosowanie w pielęgnacji skóry tłustej.
Kwasy PHA
Polihydroksykwasy (Polyhydroxyalkanoates) to delikatniejszy odpowiednik pierwszej z opisanych grup. Ich cząsteczki są znacznie większe, przez co słabiej oddziałują na skórę. Rozpuszczają się w wodzie i łagodnie złuszczają naskórek. Nie wywołują zaczerwienienia. Dodatkowo w mniejszym stopniu wpływają na stopień wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Z tego względu mogą być stosowane również latem. Należą do nich.:
- Glukonolakton.
- Kwas laktobionowy.
Sprawdzą się w pielęgnacji cer wrażliwych i naczynkowych.
Kwasy w domu – złuszczaj skórę, niweluj przebarwienia i zmarszczki
Który z kwasów wybrać do pielęgnacji swojej cery? Czym kierować się podczas zakupu danego produktu? Jak najlepiej wykorzystać potencjał kwasów w domowej pielęgnacji? Spieszymy z odpowiedziami na te i wiele innych pytań. :)
Podczas wyboru kwasów warto przede wszystkim podejmować decyzje w zgodzie z typem naszej cery. Jeśli posiadamy skórę wrażliwą, nawet najpopularniejszy i najskuteczniejszy kwas z grupy AHA nie przyniesie pożądanych rezultatów. Zbyt intensywne działanie będzie prowadzić do uszkodzenia skóry. Podobnie w przypadku cery tłustej i trądzikowej. Zbyt delikatny kwas nie oczyści jej w wystarczającym stopniu. Jego delikatne działanie będzie zbyt słabe w stosunku do potrzeb naszej cery. Decydując się na rozpoczęcie przygody z kwasami, zacznijmy od poznania ich indywidualnych właściwości.
Jak wprowadzić zabieg kwasami do codziennej pielęgnacji cery?
W zależności od typu i właściwości kwasu, jego regularne stosowanie może przynieść moc korzyści. Gdy mowa o regularności, warto znać odpowiedź na pytanie.: Jak często stosować peeling kwasowy?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty kuracji kwasami, polecamy stopniowe wprowadzanie ich do naszej wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Rozpocznij od częstotliwości na poziomie raz w tygodniu. Pozwoli to skórze przyzwyczaić się do nowego produktu i wyrobić tolerancję na jego złuszczające działanie. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko wystąpienia.:
- Podrażnień.
- Zaczerwienień.
- Łuszczenia.
- Uszkodzenia skóry.
Gdy Twoja skóra przywyknie do intensywności kwasu, możesz zwiększyć częstotliwość jego aplikacji. Nie jest to jednak warunek koniczny. W zależności od preferencji możesz pozostać przy cotygodniowym zabiegu.
Dlaczego kwasy powinniśmy stosować wieczorem? W ten sposób zmniejszamy ryzyko powstania zmian barwnikowych na skutek ekspozycji na promienie słoneczne. Nałożony wieczorem kwas, rano zostaje usunięty ze skóry a na jego miejsce nakładamy krem z wysokim filtrem.
Jakie kosmetyki z kwasami polecamy?
Nie istnieje produkt bezbłędnie odpowiadający na potrzeby każdej skóry. Kluczem do odkrycia swojej idealnej pielęgnacji jest testowanie różnego rodzaju kosmetyków. W naszej ofercie znajdziesz kremy z kwasami, toniki, żele i szeroką gamę innych produktów. Który z nich będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Możemy jednak wskazać Ci naszych ulubieńców i podpowiedzieć, z jakimi typami cery dogadują się najlepiej. Jeśli potrzebujesz indywidualnej porady, napisz do nas :) Chętnie pomożemy Ci wybrać indywidualnie dopasowaną, naturalną pielęgnację.
Kwas migdałowy na twarz jako pierwszy peeling kwasowy
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z kwasami, postaw na kwas migdałowy. Dlaczego?:
- Jest to jeden z najdelikatniejszych kwasów z grupy AHA.
- Działa zarówno złuszczająco jak i nawilżająco.
- Skutecznie wyrówna strukturę skóry i ujednolici jej kolor.
- Świetnie sprawdzi się w przypadku niwelowania blizn potrądzikowych.
- Docenią go osoby zmagające się z niedoskonałościami o różnorodnym pochodzeniu. Oczyszczając pory usunie grudki i krostki. Dodatkowo działa antybakteryjnie, ograniczając powstawanie zmian ropnych.
- Nie wywołuje podrażnienia nawet przy pierwszym użyciu.
Kwas glikolowy – Twój domowy, kosmetyczny zabieg
Jego działanie jest bardzo zbliżone do kwasu migdałowego, jednak nieco intensywniejsze. Czego możemy się po nim spodziewać?:
- Stopniowo złuszcza martwy naskórek.
- Poprawia elastyczność skóry.
- Rozjaśnia przebarwienia.
- Spłyca blizny.
- Działa przeciwtrądzikowo.
- Niweluje zaskórniki otwarte i zamknięte.
- Pomaga w problemie nadmiernego rogowacenia.
- Pozytywnie wpływa na procesy regeneracji skóry.
[product id="5631,5630,3327"]
Kwas mlekowy – jakie stężenie stosować w domu a jakie u kosmetyczki?
Ten składnik spotkasz w niemalże co drugim produkcie do pielęgnacji. Dlaczego jest tak chętnie wykorzystywany w kosmetyce? Zawdzięcza to swoim uniwersalnym i łagodnym właściwościom. Przede wszystkim zastosowany w niewielkim stężeniu wykazuje działanie nawilżające. Spełnia tę rolę, jeśli jego stężenie wynosi do 10%. Często możesz spotkać go w składzie popularnych kremów lub żeli. Zazwyczaj jego zawartość w kosmetykach przeznaczonych do domowego użytku to około 1 do 5%.
Kwas mlekowy bywa również chętnie stosowany do zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Używane tam, profesjonalne kwasy to produkty o stężeniach w przedziale 30-50%. Tak wysokie stężenie pozwala na osiągnięcie spektakularnych rezultatów. Już po kilku zabiegach zauważysz znaczne rozświetlenie skóry, wyrównanie jej struktury oraz ujednolicenie koloru. Jeśli chcesz skorzystać z takiego zabiegu, udaj się do certyfikowanego salonu. Nie stosuj wysokich stężeń kwasów na własną rękę. Takie działanie może grozić poparzeniem i uszkodzeniem skóry.
Kwas salicylowy do cery mieszanej
Cechuje go mniejsza wielkość cząsteczek i odmienna budowa. Dzięki temu w odróżnieniu od innych kwasów ma zdolność głębszej penetracji skóry. Co oznacza to dla Twojej cery?:
- Łagodzenie zmian zapalnych.
- Głębokie oczyszczenie, niwelowanie zaskórników.
- Działanie antyseptyczne.
- Regulację produkcji sebum i zmniejszenie łojotoku.
- Rozjaśnienie posłonecznych plam.
- Redukcję zmarszczek i blizn.
- Minimalizację objawów zapalenia mieszków włosowych.
- Niwelowanie problemu wrastających włosków.
Kwas salicylowy zalecany jest głównie dla cery trądzikowej. Przyczyną niedoskonałości jest często nadmierna keratynizacja oraz zamknięcie ujść gruczołów łojowych. Dzięki głębszej penetracji składnik ten skutecznie oczyszcza skórę i niweluje problem.
[product id="3359,930,4898"]
Kwas azelainowy w pielęgnacji skóry trądzikowej
Mówiąc o problemach cery z niedoskonałościami, warto poznać właściwości kwasu azelainowego. Razem z kwasem salicylowym są najbardziej skutecznymi substancjami w procesie leczenia wyprysków. Co sprawia, że są tak skuteczne?:
- Przede wszystkim jest to działanie antybakteryjne. Kwas azelainowy doskonale zwalcza zarówno tlenowe, jak i beztlenowe bakterie obecne na naszej skórze.
- Ponadto zapobiega nadmiernej keratynizacji i delikatnie złuszcza skórę.
- Działa przeciwzapalnie, antyoksydacyjnie i rozjaśniająco.
Jest on jednak rzadko wykorzystywany w produkcji drogeryjnych kosmetyków. Zawierające go produkty znajdziesz np. w aptece.
Kwas laktobionowy i cera wrażliwa
Choć domeną kwasów jest intensywny, chemiczny peeling, znajdziemy wśród nich również te odpowiednie na wrażliwej skóry. Docenią je osoby borykające się np. z trądzikiem różowatym. Jak działają?:
- Ich głównym zadaniem jest łagodzenie uszkodzonej, czerwieniącej się skóry.
- Wpływają na szybszy proces regeneracji i odbudowy komórek.
- Wzmacniają barierę ochronną i zmniejszają widoczność naczynek.
- Wygładzają i ujędrniają powierzchnię cery.
- Przyspieszają gojenie.
Produkty z kwasami z grupy PHA jednocześnie oczyszczają i łagodzą skórę. Mogą być dobrym wyborem, jeśli pierwszy raz sięgasz po tego typu kosmetyki.
[product id="5742,6829,4604"]
Czy polecamy popularny peeling The Ordinary AHA 30%?
To właśnie produkt marki The Ordinary odpowiada za coraz większą popularność domowych, chemicznych peelingów. Co o nim sądzimy?
Może być dobrym wyborem dla skór o wysokiej tolerancji na tego typu składniki. Zawiera bowiem połączenie kilku kwasów o bardzo intensywnym działaniu. Zastosowany na cerę delikatną lub nieprzywykłą do działania kwasów, może powodować uszkodzenie jej warstwy ochronnej. Jeśli dopiero zaczynasz swoją pielęgnację z dodatkiem kwasów, sięgnij po kosmetyk o delikatniejszym działaniu.