• nowość
 

Skąd się biorą olejki eteryczne?

Ziemia pokryta jest różnorodnymi roślinami, o różnych kształtach, rozmiarach, kolorach i zapachach. Wiele z tych roślin zawiera związki, których zazwyczaj nie można zobaczyć gołym okiem - kryją się one w korzeniach, kwiatach, nasionach, korze i innych częściach rośliny. Związki te znane są jako olejki eteryczne. Są one bardzo skoncentrowane, co sprawia, że są niezwykle silne. Olejki eteryczne, nazywane również lotnymi związkami aromatycznymi, nadają roślinie jej zapach, chronią ją przed trudnymi warunkami środowiskowymi i owadami, a nawet odgrywają rolę w zapylaniu roślin.

Zobacz również popularne marki olejków eterycznych:

doTerra, Alepia, Shamsa

Aromaterapia jest jedną z najprzyjemniejszych gałęzi medycyny alternatywnej (naturalnej). Stosowanie substancji zapachowych znane jest ludziom od wielu tysięcy lat, o czym świadczy bardzo bogata historia leczenia zapachami. Olejki eteryczne wykorzystywane są więc od dawna zarówno w przypadku medytacji, jak i seansów relaksacyjnych. Ponadto wydzielają po prostu piękne zapachy, które przydadzą się w każdym domu. Olejek różany nada zwieńczenia nowoczesnym wnętrzom, z kolei olejek herbaciany pozwoli wprowadzić nieco bardziej lekką atmosferę w Twoim mieszkaniu. Olejek lawendowy, tak jak roślina są znane praktycznie każdemu - koi zmysły oraz posiada działanie antyseptyczne. W dzisiejszych czasach aromaterapia nie jest stawiana na równi z medycyną konwencjonalną (opartą na wiedzy i badaniach), jednak nadal posiada ona bardzo wielu zwolenników. Jej szczególne wartości wskazywane są przez zielarzy oraz osoby zajmujące się szeroko pojętą medycyną niekonwencjonalną. Dlaczego? Z tego względu, że olejki eteryczne cenowo są zdecydowanie tańsze niż wizyta u specjalisty, a mogą pomagać w rozluźnieniu się oraz uspokojeniu nerwów. Nie są środkiem farmakologicznym, jednak mogą być elementem w standardowej suplementacji.

Czym są naturalne olejki eteryczne?

Najważniejszym elementem aromaterapii są nie kominki, lampy czy inne akcesoria, lecz pięknie pachnące naturalne olejki eteryczne. Olejki aromatyczne otrzymywane bezpośrednio z roślin (z ich tkanki wydzielniczej) są ciekłymi i lotnymi cieczami, które znajdują zastosowanie w leczeniu pomocniczym bardzo wielu schorzeń. Jak więc się okazuje, olejki eteryczne cenione są nie tylko ze względu na swoje zapachy, ale również działanie prozdrowotne. Znajdujące się w olejkach składniki to mieszanina bardzo wielu związków, dlatego bardzo trudno przewidzieć ich holistyczne działanie. W większości przypadków ich główna oś działalności była odkrywana przypadkowo, jednak nie oznacza to, że naturalne olejki eteryczne nie mogą być stosowane w przypadku zgoła odmiennych schorzeń, niż jest to powszechnie zalecane. Stosowanie aromatów powinno być dla nas przede wszystkim przyjemnością, a nie przykrym do wypełnienia obowiązkiem.

Jak bezpiecznie stosować olejki eteryczne?

Tradycyjnie preferowano lub stosowano wyłącznie niektóre metody aplikacji olejków eterycznych. Jednak wraz z rozwojem badań nad olejkami eterycznymi, obecnie lepiej rozumiemy różne metody ich stosowania. Wszystkie metody aplikacji są bezpieczne, jeśli są stosowane w odpowiedni sposób, w tym metody aromatyczne, miejscowe i wewnętrzne. Jedna lub kilka metod aplikacji mogą być stosowane w szerokim zakresie emocjonalnego i fizycznego wellness. Można je stosować pojedynczo lub w złożonych mieszankach w jeden z trzech sposobów:

Miejscowo

Aplikacja miejscowa jest bardzo skuteczną metodą stosowania olejków eterycznych*. Ponieważ olejki eteryczne mają niską masę cząsteczkową i są rozpuszczalne w tłuszczach, łatwo przenikają przez skórę. Po wchłonięciu pozostają w miejscu zastosowania, przynosząc miejscowe korzyści. Chociaż olejki eteryczne są łatwo wchłaniane, istnieje wiele sposobów na zwiększenie ich wchłaniania. Lekki masaż zwiększy przepływ krwi do miejsca aplikacji, co z kolei poprawi dystrybucję w całym organizmie. Użycie oleju nośnikowego może również zwiększyć wchłanianie, szczególnie w przypadku skóry suchej lub łuszczącej się, ponieważ pomaga on nawilżyć skórę i spowolnić parowanie olejku. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia nadwrażliwości skóry, zwłaszcza w przypadku młodej lub wrażliwej skóry, zaleca się stosowanie oleju nośnikowego (np. frakcjonowanego oleju kokosowego) do rozcieńczania silniejszych olejów oraz w przypadku wypróbowywania oleju po raz pierwszy. Zalecana proporcja rozcieńczenia to zazwyczaj jedna kropla olejku eterycznego na trzy krople oleju nośnikowego.

Zawsze zaleca się stosowanie kilku małych dawek w ciągu dnia, zamiast jednej dużej dawki. Zacznij od najmniejszej możliwej dawki (1-2 krople). W razie potrzeby dawkę miejscową można powtarzać co 4-6 godzin. Ponieważ każdy człowiek jest inny, dawka będzie się różnić w zależności od wielkości, wieku i ogólnego stanu zdrowia.

Korzystne obszary, na które można stosować olejki eteryczne:

  • Szyja
  • Czoło i skronie
  • Klatka piersiowa i brzuch
  • Ramiona, nogi, dolna część stóp
  • Inne skuteczne metody stosowania miejscowego
  • Dodaj kilka kropli olejku do ciepłej kąpieli.
  • Zrób ciepły lub zimny okład, mocząc ręcznik lub ściereczkę w wodzie, dodając olejki eteryczne, a następnie nakładając na wybrane miejsce
  • Dodaj olejek do balsamu lub kremu nawilżającego, a następnie nałóż na skórę.

Obszary wrażliwe, których należy unikać:

  • Niektóre obszary twarzy, takie jak skóra wokół oczu
  • Oczy i uszy wewnętrzne
  • Skóra pęknięta, uszkodzona lub w inny sposób zraniona

Wewnętrzna strona zastosowania olejków

Niektóre olejki eteryczne mają bogatą historię kulinarną i mogą być stosowane jako suplementy diety wspomagające wiele zdrowych dolegliwości*. Kiedy posypujesz cynamonem swoją owsiankę, popijasz kubek herbaty miętowej lub dodajesz świeże liście bazylii do spaghetti, w rzeczywistości spożywasz lotne związki aromatycznych olejków eterycznych.

Olejki eteryczne przynoszą wiele korzyści zdrowotnych, a także nadają żywności właściwości smakowe i zapachowe. Olejki eteryczne w postaci skoncentrowanej mogą być stosowane jako suplementy diety, przynoszące korzyści zdrowotne. Stosowanie wewnętrzne jest bezpieczną i skuteczną metodą ze względu na skomplikowane procesy fizjologiczne zachodzące w naszym organizmie. Po spożyciu, olejki eteryczne dostają się bezpośrednio do krwiobiegu przez przewód pokarmowy, skąd są transportowane do całego organizmu. Olejki eteryczne są rozpuszczalne w tłuszczach, więc są łatwo transportowane do wszystkich narządów ciała, w tym do mózgu. Następnie, jak wszystko, co spożywamy, olejki eteryczne są metabolizowane przez wątrobę i inne organy, a następnie wydalane. Skład olejków eterycznych jest bardzo złożony. Każdy składnik posiada unikalny zestaw właściwości biochemicznych, które w różny sposób reagują z komórkami i organami. Mimo że mechanizmy działania nie są do końca poznane, wykazano ich pozytywne efekty końcowe. Organizm jest jednak przystosowany do przyjmowania tylko odpowiednich dawek olejków eterycznych. Aby uniknąć toksyczności, należy ściśle przestrzegać właściwego dawkowania zgodnie z zaleceniami na etykiecie i innymi profesjonalnymi wytycznymi.

Skuteczne metody stosowania wewnętrznego

Używaj olejków w przepisach na gotowanie lub pieczenie, aby zastąpić świeże lub suszone zioła i przyprawy.
Pamiętaj, że olejki eteryczne są znacznie silniejsze niż suszone lub świeże zioła i przyprawy, więc zacznij od bardzo małej ilości. W przypadku silniejszych olejków, może być lepiej podawać je za pomocą wykałaczek (zanurz koniec czystej wykałaczki w olejku, a następnie dodaj do potrawy) niż kropli
Dodawaj olejki eteryczne do wody, smoothie, mleka, herbaty lub innych napojów.
Przyjmuj olejki eteryczne wewnętrznie w kapsułce wegetariańskiej lub dodaj do niewielkiej ilości sosu jabłkowego lub jogurtu.
*W przypadku wszystkich metod stosowania, pamiętaj o przeczytaniu i stosowaniu się do zaleceń podanych na etykietach, aby uzyskać szczegółowe instrukcje i informacje dotyczące bezpieczeństwa.

Zastosowanie olejków eterycznych

Oferowane przez nas zapachy olejków eterycznych to nie tylko cała gama przyjemnych doznań zapachowych, ale również możliwość skorzystania z darów otaczającej nas przyrody. Praktycznie każdy z olejków stosować można zarówno w kominku do aromaterapii, jak i w postaci wcierek czy kompresów. O fakcie tym należy pamiętać, gdy np. nie mamy dostępu do akcesoriów do aromaterapii, a pragniemy w jakiś sposób poradzić sobie z schorzeniem, z którym się borykamy.

Olejki eteryczne naturalne są całym bogactwem natury, dlatego warto wiedzieć w jakich chorobach możemy je pomocniczo stosować. Olejki eteryczne zapachy ostre posiadające, są szczególnie polecane w przypadku przewlekłych nieżytów górnych i dolnych dróg oddechowych. Przy zmniejszonej drożności układu oddechowe oraz nosa, idealnie sprawdzi się olejek eukaliptusowy oraz olejek z drzewa herbacianego. Ten ostatni ma również działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Jeden z najpiękniej pachnących olejków, czyli olejek sosnowy, stosować można pomocniczo w przypadku obniżonej odporności oraz jako element relaksującego seansu aromaterapeutycznego.

Olejek lawendowy posiada to zupełnie inny typ niż wymienione powyżej. Dlaczego? Z tego względu, że wyprodukowany w 100% z naturalnych składników, oczyszcza powietrze z bakterii i drobnoustrojów. Zostało to potwierdzone badaniami. Ponadto olejek lawendowy posiada widoczne działanie rozluźniające. Nie bez powodu w jodze wykorzystywane są specjalne poduszeczki nasączone tym zapachem. Warto skorzystać, gdyż wystarczy zaledwie kilka kropel, aby się rozluźnić. Z pewnością nie zawiedziesz się decydując się na takie rozwiązanie!

Ponadto naturalne olejki eteryczne mogą być stosowane w celach relaksacyjnych, bez względu na ich pierwotne zastosowanie w medycynie naturalnej. Do tego zadania, warto wykorzystać lampy zapachowe, które dodatkowo posiadają funkcję oczyszczania powietrza. Świeże i pięknie pachnące powietrze na pewno wprawi w miły nastrój wszystkich domowników.

Zastosowanie olejków eterycznych na przestrzeni dziejów

Olejki eteryczne nie są nowym trendem. Podczas gdy niektórzy uważają olejki eteryczne za nowy trend, stosowanie ekstraktów roślinnych i produktów na bazie roślin jest głęboko zakorzenione w tradycji z przeszłości. Starożytne cywilizacje wykorzystywały rośliny do aromaterapii, pielęgnacji ciała, praktyk zdrowotnych, ceremonii religijnych, zabiegów upiększających i przygotowywania żywności.

Jak używano olejków eterycznych w starożytności?

Stosowanie olejków eterycznych nie jest modą, ale raczej długotrwałą tradycją zapoczątkowaną wieki temu w cywilizacjach na całym świecie.
Egipt: Egipcjanie używali produktów pochodzenia roślinnego w zabiegach upiększających, przygotowywaniu żywności, rytuałach pogrzebowych i ceremoniach religijnych.
Grecja: W starożytnej Grecji tacy ludzie jak Homer i Hipokrates badali aromatyczne zastosowania roślin, korzystając z odkryć dokonanych przez pierwszych Egipcjan.
Rzym: Starożytni Rzymianie często stosowali ekstrakty roślinne do masażu, perfum i kąpieli zapachowych.
Iran: W średniowieczu mieszkańcy regionu Iranu często używali przypraw i żywic oraz handlowali nimi w celach perfumeryjnych i zdrowotnych.
Indie: Medycyna ajurwedyjska, holistyczny system leczenia wywodzący się z Indii, rozwijała się przez ponad 5000 lat i obejmuje wykorzystanie związków aromatycznych i roślinnych.
Chiny: Od wieków w tradycyjnych praktykach chińskich wykorzystuje się surowce roślinne w celu poprawy samopoczucia.
Francja: Rene Gattefosse, francuski chemik, jest uznawany za pierwszego, który użył sformułowania "aromaterapia", ponieważ w XIX wieku dokładnie studiował i badał olejki eteryczne.

Jak wytwarzane są olejki eteryczne?

Ważne jest, aby pamiętać, że nie wszystkie olejki eteryczne są sobie równe. Czystość olejku może się zmieniać w zależności od położenia geograficznego, metody destylacji, pogody i innych czynników. Ponadto, bez względu na to, jak dobrze wybrano roślinę, dbano o nią i zbierano plony, jakość olejku eterycznego może zostać zachowana lub zniszczona podczas procesu destylacji. Ze względu na dbałość o szczegóły i precyzję, jakiej wymaga destylacja, staje się ona w mniejszym stopniu procesem, a w większym formą sztuki. Destylatorzy muszą być precyzyjni i zwracać baczną uwagę na metody zbioru, temperaturę, czas destylacji, wielkość stosowanego ciśnienia itp.

Jak roślina staje się olejkiem eterycznym?

Dokładny proces produkcji olejku eterycznego różni się w zależności od rodzaju rośliny, z której pochodzi olejek. Podstawową zasadą jest jednak to, że rośliny przechodzą przez specjalny proces destylacji przy użyciu specjalnych maszyn w celu oddzielenia olejku eterycznego od części roślinnych. Olejek eteryczny ukrywa się w różnych częściach rośliny, często w ilościach mikroskopijnych. Podczas procesu destylacji maszyny oddzielają olejek eteryczny od jego oryginalnej części rośliny. Na przykład, przy produkcji olejków cytrusowych, maszyny są używane do oddzielenia olejku eterycznego od skórki owocu.

Olejki eteryczne - cena

Przed rozpoczęciem przygody z aromaterapią, pamiętajmy również, że jeżeli chodzi o produkt taki jak olejek eteryczny cena ma znaczenie. Droższe olejki aromatyczne posiadają bardziej skoncentrowane substancje zapachowe, dzięki czemu wystarczy jedynie kilka kropel by w powietrzu unosiła się wybrana przez nas nuta zapachowa. Cechy tej niestety nie posiadają tańsze odpowiedniki.

Z tego względu w trakcie wybierania trzeba sugerować się ceną. Olejki eteryczne z wyższej półki są nieco droższe, jednak posiadają bardziej intensywny i przede wszystkim naturalny zapach. Tańsze olejki aromatyczne już przy pierwszym wdechu charakteryzują się dość rozpoznawalnymi nutkami chemicznych aromatów. Jest to szczególnie zauważalne w przypadku olejków herbacianych, cytrusowych oraz olejków eukaliptusowych. Te ostatnie w kominku do aromaterapii potrafią bardzo mocno podrażnić i wywoływać nawet bóle głowy. Dlaczego? Z tego względu, że węch wystawiony na zbyt wiele bodźców np. ostrych miętowych zapachów bądź taniego olejku eukaliptusowego jest po prostu przeciążony. Jest to niezwykle podobne do patrzenia w ostre źródło światła bądź wystawienie słuchu na zbyt wysokie dźwięki.

Gdzie kupić kominek do aromaterapii i olejki eteryczne w dobrej cenie?

Zadbaj właściwe o swoje samopoczucie i skorzystać z naszej oferty w Ładnie Pachnie! W naszej ofercie znajdziesz szerokie spektrum atrakcyjnych cenowo produktów! Zapewnimy Ci dostęp do wydajnych i ekonomicznych kominków aromterapeutycznych oraz dostarczymy Ci zapas pięknie pachnących olejków eterycznych z wyższej półki.

Szukasz pomysłu na prezent dla bliskich lub rodziny? Doskonale! Przetestuj nasz asortyment! Z pewnością znajdziesz dla siebie coś wprost idealnego! Kto nie chciałby dostać na własność zestawu olejków aromatycznych, które pozwolą mu odegnać zły nastrój ze swojego mieszkania? Sprawdź!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
facebook
Sklep internetowy Shoper.pl